Reklama

Reklama

Kolejny krok ku samodzielności

Opublikowano: wt, 14 gru 2021 11:22
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Chętniej podejmują rozmowy, nie zamykają się w swoich pokojach, jak robili dotąd - opowiadają mamy lokatorów mieszkań treningowych powstałych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Łęcznej.

Reklama

We wtorek, 7 grudnia odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe działania w ramach projektu "Nowa jakość życia – rozwój usług społecznych w gminie Łęczna" realizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej i Łęczyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych.

Dzięki temu projektowi trzech młodych mężczyzn w październiku wprowadziło się do mieszkań treningowych, które powstały w siedzibie ŚDS znajdującej się w odnowionym spichlerzu na łęczyńskim Podzamczu.

Wcześniej uczestnicy byli przygotowywani do samodzielnego zamieszkania, korzystając przez dziesięć miesięcy ze specjalistycznych usług opiekuńczych we własnych domach, a następnie z usług ŚDS. 

Uczą się samodzielnego życia

Wszystkie te osoby łączy to, że chorują przewlekle, co jednak wcale nie oznacza, że trzeba ich we wszystkim wyręczać, a wręcz przeciwnie: ideą innowacyjnych mieszkań jest to, że podstawowe umiejętności są jedynie kwestią treningu. A głównym celem, by uczestnicy po zakończeniu projektu zaczęli żyć na własną rękę.

Bo w mieszkaniach treningowych uczą się oni samodzielnie żyć. Nie są wyręczani, a jedynie słuchają rad asystentów. Dwie osoby nadal przygotowuje się do tego, by móc wprowadzić się do mieszkań treningowych, które są w wyremontowanym budynku spichlerza na Podzamczu, siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej.

Są bardziej otwarci

Na wtorkowym spotkaniu lokatorzy tych mieszkań mówili o zmianach, jakie zauważyli w swoim funkcjonowaniu. Choć praca nad sobą dalej trwa, to już stwierdzili, że są bardziej otwarci na ludzi i mniej boją się podejmować wyzwania.

Uczestnicy opowiadają z dumą, że dopiero w mieszkaniu treningowym nauczyli się obsługiwać pralkę. A wspólne porządki to świetna nauka współpracy.

Lokatorzy mieszkań wracają do swoich rodzinnych domów w weekendy. Ich mamy, które były obecne na wtorkowym spotkaniu, mówiły, że w czasie tych odwiedzin również dostrzegają pozytywne zmiany w zachowaniu synów.

Przede wszystkim chętniej podejmują rozmowy, nie zamykają się w swoich pokojach, jak robili dotąd. Opowiadają rodzicom o tym, co już robili w ramach projektu i co jeszcze mają w planach.

Także usługi w domach

Drugim działaniem w ramach projektu "Nowa jakość życia..." są usługi opiekuńcze dla siedmiu osób w ich domach zamieszkania. Opiekunki pomagają im w pracach domowych, przychodzą też psycholodzy. Oprócz tego ci uczestnicy projektu korzystają z usług Klubu Samopomocy w Łęcznej przy ul. Żabickiego 2.

Dzięki temu działaniu opiekunowie odciążają rodzinę, która musi ciągle opiekować się osobą chorą. Wśród uczestników projektu są także dwie osoby samotne. W tym wypadku nie ma kto nawet umyć okien przed świętami czy zrobić zakupu tym osobom. Pomoc opiekuna jest więc nieodzowna.

Projekt będzie realizowany do końca czerwca 2022 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.